Ankara Videoları

1) Cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla Sovyet yönetmen Sergei Yutkevich tarafından çekilen "Türkiye'nin Kalbi Ankara" filmi önemli bir belge niteliği taşıyor. Belgeseli, yaklaşık 15’er dakikalık dört bölüm halinde aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

Birinci Bölüm


İkinci Bölüm


Üçüncü Bölüm


Dördüncü Bölüm


2) Fransızların 1960 yılında çektiği Türkiye belgeselinden Ankara'yı anlatan uzunca bir bölüm. Belgeselin ilginç yanlarından biri de Ulus Meydanı’nı gösterdiği 3:52 ila 4:10 arasındaki 18 saniye boyunca Atatürk Heykeli’nin görünmüyor oluşu. Meydanda düzenleme yapıldığı 1959 yılında heykelin taşındığı biliniyor. Belgeselin başında kısa bir süre İstanbul tanıtımı yer alıyor.


3) İngilizler’in 1963’de Ankara Ulus semtinde yaşanan uçak kazası ile ilgili haber görüntüleri.


4) 1927 yılındaki Cumhuriyet törenlerini gösteren bu 48 saniyelik görüntüleri İngilizler çekmiş.


5) 1948 yılında Ankara’da yapılan Cumhuriyet kutlamalarını gösteren bir belgesel. İngilizler tarafından çekilen belgesel ne yazık ki sessiz.


6) 1960 devrimiyle ilgili, İngilizler tarafından çekilmiş 1 dakikalık kısa bir video. 


7) TRT’de yayınlanan “Anılarla Ankara Palas” (2001) belgeseli. Yapım ve yönetimi Deniz Çubukçu Yazıcı’ya ait olan belgesele Prof. Dr. Sina Akşin, Dr. Nurcan İnci Fırat ve  Funda Şenol Cantek danışmanlık yapmışlar. Cantek, aynı zamanda metin yazarlığını da üstlenmiş.


8) BBC’nin 1991 yılında yaptığı Ankara kedisi konulu belgesel. Çekimler ağırlıklı olarak Ankara kalesi civarında yapılmış.


9) TRT yapımı Ankara Kedisi belgeseli (İngilizce). Yapımı, yönetimi ve metinleri Semra Sander’e ait.

10) Kanal B’nin “Ellerin Türküsü” programında yayınlanan Ankara Keçisi ve Angora Yünü belgeseli. Yapım-yönetimini Ayşe Öksüz’ün üstlendiği 2006 yılı yapımı belgeseli üç bölüm halinde izleyebilirsiniz.

1. Bölüm 

2. Bölüm

3. Bölüm

11) 1978 Yılmaz Güney'in "Sürü" filmi içinde Ankara görüntüleri.


12) Ankara Valiliği, Ankara Tanıtım Filmi